WebSDR – wykaz serwerów w Polsce i na świecie

Nasłuchy to najlepszy sposób na pierwszy krok w krótkofalarstwo. Obecnie nie potrzeba do tego nawet odbiornika radiowego. Na całym świecie radioamatorzy uruchamiają odbiorniki – WebSDR, z których przez przeglądarkę internetową może korzystać każdy.

Oto wykaz odbiorników WebSDR w Polsce:

  • SP5LOT – Warszawa, pasma: 2m, 70cm
  • SP5KAB – Warszawa, pasma: 2m, 70cm, 4m
  • SO8OO – Podkarpacie, pasma: 160m, 80m, 60m, 40m
  • SR4DON – Olsztyn, pasma: 2m, 70cm, 4m, 6m, 8m, 10m-12m, 15m
  • SR4DON – Olsztyn, pasma: 17-30m, 35m, 40m, 60-160m
  • SP2PUT – Bydgoszcz, pasma: 2m, 70cm, 80m
  • SP5TOF – Łódź, pasmo 80m
  • SP1EXB – Stare Wierzchowo, 0-30 MHz
  • KiwiSDR – Warszawa, 0-30 MHz
  • KiwiSDR – Płońsk 1
  • KiwiSDR – Płońsk 2
  • KiwiSDR – Płońsk 3
  • SQ5BPD/SQ5ALQ – Warszawa, 0-32 MHz
  • SP9SAK – Zabrze, pasma: 2 m, 70cm
  • Płońsk – pasmo lotnicze i 2 m (118-146 MHz)
  • GoUrbex SP5RAF – okolice Warszawy, pasmo 2 m

Odbiorniki WebSDR na świecie:

23 thoughts on “WebSDR – wykaz serwerów w Polsce i na świecie

    1. Sluchalem pasma lotniczego nałogowo z tego websdr-a ale niestety zamilkł juz jakis czas temu i wciąż milczy . Szkoda 🙁

  1. Witam, z tej strony Max z Warszawy. Jestem totalnym świeżakiem i idę po kolei jak opisujesz rozpoczęcie drogi z krótkofalarstwem. Mam prośbę o wyjaśnienie skrótów w tabelce w dolnym narożniku nasłuchów chodzi o : AM, SAM, DRM, LSB, USB, CW, NBFM, może w ogóle jakiś filmik jak korzystać z WebDSR. Jestem na początku drogi i bladego pojęcia nie mam co do czego wykorzystać, a chciałbym zacząć od nasłuchów właśnie z wykorzystaniem linków WebSDR. Pozdrawiam

    1. WebSDR to trochę inny interfejs niż KiwiSDR który bazuje na OpenWebRX opracowanym przez Andras`a – ha7ilm
      ale zasada działania jest bardzo podobna. Jest to bardzo rozległy temat ale będę streszczał.
      Panel przycisków KiwiSDR:
      AM- modulacja amplitudy (nadają w niej polskie stacje CB na kanale 19 nazywane potocznie mobilami, oraz rozgłośnie radiowe na falach długich, średnich oraz krótkich) na moich odbiornikach sdr ich zakres pracy oznaczony jest na paskach u góry wodospadu w kolorze czerwonym. Domyślnie ustawiłem szerokość 10kHz, a po kliknięciu w przycisk AM zmieni się w AMN (wąski AM o szerokości 5kHz)
      SAM – jest to dalej AM, ale synchronizowany z obu wstęg bocznych, takie emulowane stereo.
      klikając dalej w SAM, zmieni się w SAL (synchronizacja wstęgi dolnej) klikając ponownie zmieniasz na SAU (synchronizacja dla wstęgi górnej) klikając jeszcze raz wyskoczy SAS czyli AM Stereo, nadaje tak kilkanaście stacji na świecie, większość w USA oraz kilka europejskich stacji pirackich w paśmie między 4-6MHz. Jest to sygnał nadawany w wysokiej jak na to pasmo jakości 20kHz, ale moje odbiorniki kiwi pracują w trybie 4 kanałów gdzie maksymalna szerokość audio wynosi 12kHz. Ostatnim trybem po kliknięciu w ten klawisz będzie QAM jest to standard C-QUAM Stereo, najlepsza jakość dla modulacji AM (więcej w Wikipedii)
      DRM – Digital Radio Mondiale, standard cyfrowy dla radiofonii w pasmach fal średnich i krótkich. Nadaje tak kilkunastu nadawców, najlepszym obecnie kodowaniem jest kodek audio xHE-AAC używany przez stację FUNKLUST nadającą w paśmie 19m, odbiór możliwy tylko przez kilka godzin w PL. (Aktualnie wyłączyłem wszystkie dekodery w swoich odbiornikach, ale sprawdź na innych)
      LSB – wstęga dolna (teoretycznie nadaje się w niej do częstotliwości 10MHz), nadają nią stacje amatorskie w pasmach 1,8-7MHz (szerokość fonii około 3kHz, dla moich odbiorników jest to pasmo od 50 do 3000Hz) klikając w przycisk jeszcze raz, zmieni się na LSN (wąski zakres od 200 do 2400Hz)
      USB – wstęga górna (teoretycznie nadaje się w niej od częstotliwości 10MHz w górę), reszta tak samo jak wyżej napisane.
      CW – telegrafia (dla osób które wolą/potrafią/chcą/ nadawać kodem Morse`a) CWN po kliknięciu raz jeszcze, daje węższe pasmo odbioru.
      NBFM (wąskopasmowy FM, Narrow Band FM) popularny w paśmie CB 27MHz w Europie i w zasadzie standard w większości krajów , oraz dla pasma amatorskiego 10m (powyżej 28MHz pasmo 2m 145MHz itd) domyślnie jest to 12kHz, ale jeśli sygnał jest słaby i zaszumiony kliknij w przycisk NBFM i zmieni się w NNFM (2x wąski FM o szerokości 6kHz)
      Na niektórych odbiornikach OpenWebRX znajdziesz tryb BFM (Broadcast FM o szerokości 180kHz) ale jest on przeznaczony dla stacji nadawczych z pasma OIRT 88-108MHz
      IQ – (IQ sampling) próbkowanie kwadraturowe, przeznaczone szczególnie dla trybów cyfrowych (sprawdź w Wikipedii)
      Jest to w uproszczeniu tryb, w którym słyszysz w zasadzie nienaruszony sygnał, nieskompresowany zupełnie surowy jaki idzie od korespondenta w eter. (Różnicę usłyszysz przełączając np: stację nadającą w LSB, klikając na IQ, pamiętaj tylko żeby na skali częstotliwości u góry nad wodospadem, „złapać myszką” (żółty wskaźnik) prawą wstęgę górną i ją wytłumić przesuwając do wartości bliskiej zero Hz
      To w skrócie tyle, może kiedyś nagram jakiś film jak tego używać, a jest tego sporo do pokazania. Niestety z braku czasu to jeszcze potrwa.
      Powodzenia w nauce i zabawie odkrywania fal eteru.

  2. Witaj Andrzeju.
    Mam sdr rtl niebieski chciałby coś lepszego kupić co byś polecił?
    Czy kupić na allegro czy na aliexpres.
    Pozdrawiam

  3. Pytanie do Artura: może kolega wie, co robi DSP w odbiornikach komunikacyjnych z DSP? Co więcej w stosunku do analogów? Może kolega potrafi wskazać jakąś współczesną literaturę na ten temat? Nikt nic nie wie.

    73

  4. Co zrobić z blokującym dostęp do WEBSDRa błędem 403? Nikt się nie chce przyznać do tej złośliwości i nikt nie chce załatwić problemu. I nie są to ani ciasteczka, ani historia, ani leciwy komputer :). Czy te wpisy w ogóle ktoś czyta i na nie reaguje? Bo odnosi się wrażenie, że typowo jak to w polsce, to walenie grochem o ścianę. Trzeba skląć i wtedy obrażalski raczy dupę ruszyć :))).

  5. WEBSdry udostępniane są hobbistycznie i jako takie nie dają żadnych gwarancji że będą działały tak jak życzy sobie tego słuchający

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *